...

Kako poteka kupoprodaja nepremičnine

Vrstni red "korakov"

1. Oglaševanje/trženje nepremičnine:
Prodajalec ponudi v prodajo nepremičnino. Poleg fotografij, je protrebno pripraviti ustrezne dokumente. Osnoven nabor je sledeči:

  • a) dokazilo o lastništvu (npr. zemljiškoknjižni izpisek ali »veriga« pogodb, ki izkazujejo, kako je prodajalec prišel do lastništva nepremičnine, ki jo prodaja, lahko tudi pravnomočen sklep o dedovanju ipd...
  • b) gradbeno in uporabno dovoljenje, če je nepremičnina bila izgrajena po letu 1968, ali je bila kasneje, kot do leta 1968 na objektu narejen gradbeni poseg, za katerega bi bilo potrebno gradbeno dovoljenje
  • c) energetska izkaznica (glej predhodno)
  • d) če prodajamo parcelo, še lokacijska informacija, najraje razširjena lokacijska informacija

2. Kupca stavbe ali dela stavbe zanima tudi:

  • višina rezervnega sklada in ali je le-ta zadolžen oz. se to planira
  • višina mesečnih obratovalnih stroškov
opomba: vprašanja morebitnih pravic tretjih oseb na nepremičnini (hipoteke, služnosti, rubeži itd.... bomo obravnavali posebej v naslednjih prispevkih)

3. Ko se kupec in prodajalec dogovorita in uskladita o bistvenih sestavinah kupoprodajne pogodbe:
Sestava in podpisovanje pogodbe (lahko o ari, predpogodba itd, ali pa kar glavna pogodba - če je sklenjena pogodba o ari, ali predpogodba, se nato v skladu s predhodni dogovorom sklene (glavna) pogodba).

Ko je pogodba sklenjena, je treba izpolniti obrazce FURS za prijavo davka na promet nepremičnine in davka na dobiček in ju skupaj s prilogami. Oddati na FURS, na območju katerega se nahaja nepremičnna, ki je predmet pravnega prometa. Obrazca sta dva. Prijavo davka na FURS ob prodaji nepremičnine je treba izvesti v 15 dneh po podpisu pogodbe s strani obeh strank, to je kupca in prodajalca.

Dokumenti, ki jih oddamo na FURS:
Izpolnjeni obrazci o prijavi davka na promet nepremičnine in davka na dobiček. Obvezne priloge: 2 izvoda kupoprodajne pogodbe, listine pod tč 1 zgoraj. V kolikor je nepremičnina podvržena posebnim režimom, še ta ustrezna potrdila oz. dovoljenja (o tem več v naslednjih prispevkih), oz. če obstaja predkupna pravica, ustrezna dokazila o odpovedi oz neuveljavljanju predkupne pravice. Zaradi odmere morebitnega davka na dobiček, je potrebno priložiti še dokument, na podlagi katerega je prodajalec pridobil lastniško pravico na nepremičnini, to je npr. kupoprodajna pogodba, sklep o dedovanju, druga pogodba (npr, o preužitku, izročilna, darilna itd.) Vse naštete priloge bomo potrebovali tudi pri notarju za potrebe overovitve podpisa prodajalca nepremičnine na pogodbi, ki vsebuje zemljiškoknjižno dovolilo, oz. na samem zemljiškoknjižnem dovolilu.

FURS bo nato izdal odločbo o odmeri 2% davka na promet nepremičnine. Odločbo o morebitnem davku na dobiček izda kasneje. Ko je ta davek na promet nepremičnine (2% od vrednosti nepremičnine) plačan, bo poslal ali izročil (odvisno kako ste zahtevali), originalno kupoprodajno pogodbo, ki bo žigosana s strani FURS z navedkom, da je bil davek plačan.
(Opomba: kaj v primeru, če FURS ne prizna višine kupnine kot vrednost nepremičnine? - o tem bo prispevek posebej)

To je izvod pogodbe, s katerim greste k notarju, da bo na njej overil podpis prodajalca, oz. bo to storil posebej na zemljiškoknjižnem dovolilu in na podlagi te listine, lahko kupec vknjiži svojo lastninsko pravico na kupljeni nepremičnini v zemljiško knjigo.